Egzoticsos

ŽIURKĖS

Žiurkės

Žiurkės paprastai laikomos metaliniuose narvuose, renkantis svarbu atkreipti dėmesį į jo dydį.
Todėl jo dydis turėtų būti nuo 70 cm ilgio, 40 cm gylio, ir 70 cm aukščio. Galite pasiskaičiuoti ir patys kiek augintinių galite auginti turimame narvelyje.
Čia kas moka rusiškai – 
https://www.omnicalculator.com/biology/rat-cage

Žiurkei reikia laisvai judėti nors 2 val. per dieną, todėl narvelis skirtas žiurkėnui ar pelei jai bus gerokai per mažas. Narvas turėtų būti padėtas toliau nuo tiesioginių saulės spindulių bei skersvėjo. Narvelyje turėtų būti gertuvė su švariu bei šviežiu vandeniu, kurį reikia keisti kasdien.

Dekoratyvinėms žiurkėms bėgimo rateliai nereikalingi. Narve joms geriau pritaisykite karstykles, kopėtėles (kurias galite pasigaminti ir patys), hamakų ir slėptuvių. Jos turėtų būti sukabintos įvairiuose aukščiuose.
Kadangi žiurkės yra socialios jas laikyti po vieną nepatartina (tik išskirtiniais atvejais), laikyti tik tos pačios lyties po kelis. Norint laikyti skirtingų lyčių būtina kastruoti.

Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina reguliariai valyti.
Pasirinkite tinkamą kraiką ar patiesalą, dažniausiai naudojami:
Medžio drožlių kraikai – joms per kietas kojytėms. Jeigu vis dėl to renkatės, rinkitės tik lapuočių medžio drožles, nes pušų ar kedro medžio skiedrose esantys aliejai gali pakenkti augintinio sveikatai. Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes jos gali patekti į akis ar kvėpavimo takus ir taip sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus. Praktiškiausia tiesiog patiesti kilimą ar storą medžiagą.
Būtinas tualetas.

Veisimas:

Žiurkių nėštumas trunka nuo 21 iki 28 dienų.
Gimę – mažylių kailis pradeda augti nuo 9 dienos. Atsimerkia nuo 12-14 dienų.
Vadoje gali būti nuo 6 iki 20 jauniklių.
Atskirti jauniklių pateles nuo patinėlių reikia nuo 20-21 dienos.
Jos labai vislios, per metus būna iki 3 vadų ir daugiau.
Lytiškai subręsta 5-6 sav. amžiaus.
Veisimas – tai atsakingas selekcinis darbas, nes dažnai įsigyti augintiniai būna genetiškai artimi.
Todėl tai daryti turėtų tik veislynai, kurie užtikrins, kad jūsų augintiniai bus genetiškai sveiki.

Mityba:

Žiurkės – visaėdžiai gyvūnai, todėl jų negalima šerti vien tik augaliniu maistu.


Žiurkėms negalima duoti:

  • Šokolado, ar kitų saldumynų,
  • žalių bulvių,
  • pupų,
  • Briuselio kopūstų
  • Citrusinių vaisių.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

Raudonų ašarų liga/porfirinas. Jei pastebėjote aplink akis ar/ir nosį raudonos spalvos sekretą, tai gali reikšti, jog gyvūnas patiria nebūtina stresą, tai gali būti bet kokios ligos pirmas požymis. 
Šį sekretą reikėtų skirti nuo kraujo. Svarbu pašalinti faktorių, ir stebėti augintinio būklę.

Kvėpavimo takų ligos. Kvėpavimo takų ligomis žiurkės serga gana dažnai, jas gali sukelti bakterijos, virusai, dulkės. Pagrindiniai simptomai: čiaudulys, kosėjimas, pakitęs kvėpavimas – švokštimas, dusimas.

Virškinimo trakto ligos. Dažniausiai virškinimo sutrikimus gali sukelti netinkama mityba. Pagrindiniai simptomai: viduriavimas, išmatų konsistencijos ar spalvos pakitimai, svorio pokyčiai, gyvūnas apatiškas. Taip pat, virškinimo trakto ligas gali sukelti ir kitos priežastys – bakterijos, virusai, parazitai, stresas. Todėl būtina į tai atkreipti dėmesį ir  pasireiškus simptomams kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Odos ligos. Dažniausiai odos ligas sukelia ektoparazitai ar grybelinės kilmės ligos. Pagrindiniai požymiai: gyvūnas neramus, nuolat kąsosi, pablogėja kailio kokybė, atsiranda pleiskanų, nuplikimų, ar žaizdelių. Siekiant išvengti odos ligų, būtina užtikrinti pastovią narvelio švarą, subalansuotą racioną.
Kilus įtarimams dėl sveikatos būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją.

Dantų ligos. Graužikų priekiniai dantys nuolat auga ir gali peraugti bei trukdyti maitintis. Todėl narvelyje turėtų būti įvairių graužalų – medžio šakelių, medinių žaislų.

Pieno liaukų navikai. Žiurkėms gana dažnai išsivysto pieno liaukos augliai, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus. Dažniausiai taip atsitinka dėl sutrikusių hormonų gamybos. Iš pradžių augliai būna nedideli, žirnio dydžio, tačiau vėliau gali išaugti labai dideli ir net sudaryti iki trečdalio gyvūno svorio. Jeigu pastebėjote guziuką butina kreiptis į veterinarijos gydytoją.
kadangi tai gali būti ne auglys, o pūlinukas.
Dažna liga pas patinus, kuri pasireiškia link 2 metų amžiaus – galinių kojų paralyžius.

Daugiau pradžiamokslio ir detalesnės informacijos galite rasti facebook grupės – žiurkės/rats/крысы🐀/LT

https://m.facebook.com/…/permalink/1577326332782595/

preloader