EgzoticSos

ŽIURKĖNAI

Žiurkėnai

Gyvenimo trukmė: 2 – 3 metai.

Žiurkėnai yra netik naktiniai gyvūnai.Jie yra teritoriniai gyvūnai(sirijos ir kinijos žirkėnus reikia laikyti po vieną – vienas žiurkėnas, vienas narvas.), Roborovskio ir džiungarijos žiurkėnai pasitaiko, kad gyvena ir po du. Tai labai aktyvūs gyvūnai, kurie nuolat būna užsiėmę kokia nors veikla, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos tvarkymu, švarinimusi, atsargų tikrinimu, ypač mėgsta įvairius žaidimus.

Veislės:

1. Džiungarijos žiurkėnai

2. Sirijos žiurkėnai

3. Robovorskio žiurkėnai

4. Kinų žiurkėnai

Lyties nustatymas:

Lytis nustatoma pagal atstumą tarp lytinių organų ir išangės. Pas patinėlius šis atstumas bus didelis, pas pateles jo beveik nebus.

Laikymo sąlygos:

Narvą svarbu padėti tinkamoje vietoje, kur būtų ramu ir šilta, nebūtų tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo, taip pat kuo toliau nuo įvairių daiktų, kuriuos augintinis galėtų įsitraukti į narvą. Žiurkėnai mėgsta įvairias slėptuves, todėl šiam gyvūnui labai patiks savo narvelyje turėti namelį. Galite įsigyti ir specialių medinių namelių ar iš šieno suformuotų landų, taip pat galite vienoje narvelio pusėje pripilti daugiau medžio granulių kraiko, kad žiurkėnas galėtų rausti urvus. Rekomenduojamas erdvus narvas – kadangi žiurkėnai dažnai randa išeitį kaip pabėgti, tikslinga, jog narvas būtų uždaras.

Narvelyje būtina turėti gertuvę, ypač svarbu užtikrinti, kad gertuvėje visada būtų šviežio, švaraus vandens. Taip pat rekomenduojama turėti ir dubenėlį arba ėdžias maistui. Dubenėlį geriausia rinktis keramikinį. Tokio dubenėlio neįveiks graužiko dantys. 

Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina valyti mažiausiai kartą per savaitę. Kraiką reikia keisti gan retai ir ne visą iš karto, kas kelias dienas būtina išvalyti žiurkėno tualeto vietą, namuką, kiekvieną dieną įpilti šviežio vandens bei pašaro.

Medžio drožlės – dažniausiai naudojamas kraikas. Renkantis tokį kraiką būtina atkreipti dėmesį kokių medžių drožlės naudojamos. Geriausios yra lapuočių drožlės, nes spygliuočiuose gausu aliejų, kurie gali būti nuodingi jūsų augintiniui. Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes jos gali sukelti įvairias alergijas, kvėpavimo ligas. Kaip alternatyvą galite rinktis presuotų granulių kraikus. Popieriniai kraikai – patogi švaros palaikymo priemonė. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, todėl yra visiškai natūralūs. Popieriniai kraikai puikiai sugeria kvapą ir skystį. Kraikas, pagamintas iš celiuliozės, yra itin minkštas, kas itin patinka graužikams, mėgstantiems susikurti urvelius. 

Kaip ir visiems graužikams, žiurkėnams labai patinka maudynės smėlyje. Rekomenduojama į kokį nors indą pripilti smėlio ir apie 10 minučių leisti gyvūnėliui po jį pasivolioti(tai netinka sirijos žirkėnams) . Tai padeda jam išlaikyti kailį švarų ir sveiką. Svarbu nenaudoti smėlio su kvapikliais.

Ratelis yra būtinas kiekvienam žiurkėnui. Džiungarijos žiurkėnams reikalingas bent 15cm skersmens ratelis, Sirijos žiurkėnams, bent 25cm.

Graužikų dantys auga visą gyvenimą, todėl narvelyje turi būti įvairių žaislų ar medinių daiktų, kuriuos žiurkėnas galėtų graužti, pavyzdžiui, graikinis riešutas su kevalu – tai gyvūnui bus ir įdomi veikla, ir skanėstas.

Mityba:

Žiurkėnams neužtenka vien pašaro pirkto iš parduotuvės, jiems būtinos daržovės, vaisiai, gyvūninės kilmės baltymai. Parduotuvės pašaras turi sudaryti apie 80proc mitybos raciono.

Iš gyvūninės kilmės baltymų tinka – miltiniai kirminai, liesa varškė(galima tik sirijos žiurkėnams) , virtas kiaušinis – tik sirijos žiurkėnams. Taip pat rekomenduojama papildomai duoti žiurkėnams skirtas džiovintas žoleles. 

Tinkami vaisiai: avietės, vyšnios, mėlynės, besėkliai obuoliai, bananai, gervuogės, melionas, mangas, persikas (be kauliuko), braškės, slyvos.

Tinkamos daržovės: žirniai, špinatai, saldžiosios bulvės, cukinija, agurkas, kukurūzas, pupelių daigai, žiedinis kopūstas, brokolis,morkos, moliūgas, ropės, krapai, morkos 

Skanėstai: riešutai, džiūvesėliai – tik sirijos žiurkėmams,  moliūgo sėklos, saulėgrąžų sėklos, džiovinti kukurūzai, avižiniai dribsniai.

Pavojingas maistas: migdolai, obuolio sėklos, avokadas, saldumynai, šokoladas, konservuotas maistas, vyšnių kauliukai, citrinos vaisiai, baklažanas, česnakas, svogūnų laiškai, burokėliai, bulvės. 

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

Žiurkėnai yra gan atsparūs ligoms, tačiau tam tikri ligų požymiai dažnai būna nepastebėti, todėl svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius augintinio elgesio ar išvaizdos pokyčius. Pagrindiniai ligų požymiai gali būti: apetito praradimas, vangumas, susivėlęs kailiukas, čiaudėjimas bei išskyros iš nosies ar akių, švokštimas, išmatų pakitimai (spalvos, konsistencijos pokyčiai).

Diabetas. Mažų rūšių žiurkėnai linkę į diabetą, todėl jiems nerekomenduojama duoti saldžių vaisių. Nerekomenduojama maitinti paruoštais skanėstais ant medinio pagaliuko, kurie yra suklijuoti medumi – taip kyla diabeto rizika. Geriau graužikams duoti nedidelį kiekį nelukštentų saulėgrąžų, daržovių, linų sėmenų ar sorų sporų.

Nerekomenduojama į būstą dėti mineralų bei kreidos(gauna per daug kalcio), nes tai gali sukelti inkstų ligas.

Pododermatitas (letenėlių uždegimas). Dažniausiai tai sukelia netinkama terpė, per kietas kraikas, narvo juostos  arba netinkama narvo higiena (drėgnas, užterštas kraikas). Tokiu atveju skiriamas gydymas.

preloader