Egzoticsos

ŽIURKĖNAI

Žiurkėnai

Gyvenimo trukmė: 2 – 3 metai.
Nėštumo trukmė: nuo 14 iki 19 dienų, džiungarijos žiurkėnų iki 30 dienų
Atskirti nuo mamos: 3-4sav . Patelė maitina jauniklius 18-20 dienų.
Poruotis gali : 4-6 savaičių, geriausias poravimasis nuo 4-6 mėnesių amžiaus.
Atsiveda jauniklių: nuo 2 iki 12 jauniklių.
Nekastruojami.

Žiurkėnai yra netik naktiniai gyvūnai, bet ir teritoriniai (sirijos ir kinijos žiurkėnus būtina laikyti po vieną – vienas žiurkėnas, vienas narvas.), Roborovskio ir džiungarijos žiurkėnai pasitaiko(nuo gimimo) , kad gyvena ir po du, tačiau rizika dėl susipjovimo99%( sugyvena tik skirtingų lyčių žiurkėnai poravimosi metu, nes jeigu patelė po atsivedimo gyvena ir toliau su patinu ji po kelių dienų gali ir vėl pastoti nes vaisingos dienos būna kas 3-5 dienas). Dažnu atveju gyvendamas patinėlis kartu su šeima gali papjauti savo jauniklius kaip konkurentus, o mama papjauti savo partnerį gindama vaikus. Patelė jausdama pavojų gali suėsti savo vaikus.
Tai labai aktyvūs gyvūnai, kurie nuolat būna užsiėmę kokia nors veikla, pavyzdžiui, gyvenamosios vietos tvarkymu, švarinimusi, atsargų tikrinimu, ypač mėgsta įvairius žaidimus, bėgimo ratelį ir smėlio vonias.

Veislės:
1. Džiungarijos žiurkėnai
2. Sirijos žiurkėnai
3. Robovorskio žiurkėnai
4. Kinų žiurkėnai

 

Lyties nustatymas:

Lytis nustatoma pagal atstumą tarp lytinių organų ir išangės. Pas patinėlius šis atstumas bus didelis, pas pateles jo beveik nebus.

Laikymo sąlygos:

Narvą/akvariumą ar daiktadiežia turi būti nuo 80 cm ilgio ir 40-50 cm aukščio svarbu padėti tinkamoje vietoje, kur būtų ramu ir šilta, nebūtų tiesioginių saulės spindulių ir skersvėjo, taip pat kuo toliau nuo įvairių daiktų, kuriuos augintinis galėtų įsitraukti į narvą(grotos turi būti siaurais tarpais) . Žiurkėnai mėgsta įvairias slėptuves, todėl šiam gyvūnui labai patiks savo narvelyje turėti namelį ir minkšto pakrato 20-25 cm gylio. Galite įsigyti ir specialių medinių namelių ar iš šieno suformuotų landų, taip pat galite vienoje narvelio pusėje pripilti daugiau popierinio kraiko, kad žiurkėnas galėtų rausti urvus, o kitoje pusėje žemių. Rekomenduojamas erdvus narvas – kadangi žiurkėnai dažnai randa išeitį kaip pabėgti, narvas turi būti uždaras.

Narvelyje būtina turėti gertuvę su šviežiu ir švariu vandeniu. Taip pat turėti ir keramikini dubenėlį maistui, tokio dubenėlio neįveiks graužiko dantys.

Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina valyti mažiausiai kartą per savaitę. Kraiką reikia keisti gan retai ir ne visą iš karto, kas kelias dienas būtina išvalyti žiurkėno tualeto vietą, namuką.

Geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes jos dulka ir gali sukelti įvairias alergijas, kvėpavimo ligas. Popieriniai kraikai – patogi švaros palaikymo priemonė. Tokie kraikai yra gaminami iš celiuliozės pluošto, todėl yra visiškai natūralūs. Popieriniai kraikai puikiai sugeria kvapą ir skystį. Kraikas, pagamintas iš celiuliozės, yra itin minkštas, kas itin patinka graužikams, mėgstantiems susikurti urvelius.

Kaip ir visiems graužikams, žiurkėnams labai patinka maudynės smėlyje. Rekomenduojama į kokį nors indą ar stiklainį pripilti smėlio ir apie 10 minučių leisti gyvūnėliui po jį pasivolioti( sirijos žiurkėnams smėlio dulkės gali sukelti akių uždegimą ) . Tai padeda jam išlaikyti kailį švarų ir sveiką. Svarbu nenaudoti smėlio su kvapikliais ir jų nemaudyti.

Ratelis yra būtinas kiekvienam žiurkėnui. Džiungarijos žiurkėnams reikalingas bent 18cm skersmens ratelis, Sirijos žiurkėnams, bent 25cm.

Graužikų dantys auga visą gyvenimą, todėl narvelyje turi būti įvairių žaislų ar medinių daiktų, kuriuos žiurkėnas galėtų graužti, pavyzdžiui, graikinis riešutas su kevalu – tai gyvūnui bus ir įdomi veikla, ir skanėstas.

Mityba:
Žiurkėnams neužtenka vien pašaro pirkto iš parduotuvės, jiems būtinos daržovės, vaisiai, gyvūninės kilmės baltymai. Parduotuvės pašaras turi sudaryti apie 80proc mitybos raciono.

Iš gyvūninės kilmės baltymų tinka – miltiniai kirminai, milčiai, liesa varškė(galima tik sirijos žiurkėnams) , virtas kiaušinis – tik sirijos žiurkėnams. Taip pat rekomenduojama papildomai duoti žiurkėnams skirtas džiovintas žoleles.

Tinkami vaisiai: avietės, vyšnios, mėlynės, besėkliai obuoliai, bananai, gervuogės, melionas, mangas, persikas (be kauliuko), braškės, slyvos.

Tinkamos daržovės: žirniai, špinatai, saldžiosios bulvės, cukinija, agurkas, kukurūzas, pupelių daigai, žiedinis kopūstas, brokolis, morkos, moliūgas, ropės, krapai, morkos

Skanėstai: riešutai, džiuvesėliai – tik sirijos žiurkėnams, moliūgo sėklos, saulėgrąžų sėklos, džiovinti kukurūzai, avižiniai dribsniai.

Pavojingas maistas: migdolai, obuolio sėklos, avokadas, saldumynai, šokoladas, konservuotas maistas, vyšnių kauliukai, citrinos vaisiai, baklažanas, česnakas, svogūnų laiškai, burokėliai, bulvės.

Dažniausiai pasitaikančios ligos:

Žiurkėnai yra gan atsparūs ligoms, tačiau tam tikri ligų požymiai dažnai būna nepastebėti, todėl svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius augintinio elgesio ar išvaizdos pokyčius. Pagrindiniai ligų požymiai gali būti: apetito praradimas, vangumas, susivėlęs kailiukas, čiaudėjimas bei išskyros iš nosies ar akių, švokštimas, išmatų pakitimai (spalvos, konsistencijos pokyčiai). Jeigu pastebėjote bet kokį negalavimą skubiai kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Diabetas. Mažų rūšių žiurkėnai linkę į diabetą, todėl jiems nerekomenduojama duoti saldžių vaisių. Nerekomenduojama maitinti paruoštais skanėstais ant medinio pagaliuko, kurie yra suklijuoti medumi – taip kyla diabeto rizika. Geriau graužikams duoti nedidelį kiekį nelukštentų saulėgrąžų, daržovių, linų sėmenų, sorų sporų ar kitų natūralių skanumynų skirtų smulkioms papūgėlėms.

Nerekomenduojama į būstą dėti mineralų bei kreidos(gauna per daug kalcio), nes tai gali sukelti inkstų ligas.

Pododermatitas (letenėlių uždegimas). Dažniausiai tai sukelia netinkama terpė, per kietas kraikas, narvo juostos arba netinkama narvo higiena (drėgnas, užterštas kraikas). Tokiu atveju skiriamas veterinarinis gydymas.

Daugiau informacijos galite rasti Facebook puslapyje – Graužikai https://www.facebook.com/groups/1061591604360260/?ref=share
ar šioje nuorodoje
https://linktr.ee/ziurkenuprieziura

preloader