Degu
Gyvenimo trukmė nelaisvėje: 6-10 metų.
Kūno ilgis apie 25-30 cm + uodega (apie 8-12 cm). Spalvų gali būti įvairių nuo standartinės rudos iki juodos, pilkos, baltos su rudu ar baltos su pilku, šv. rudos.
Svoris 170-300 g.
Laisvėje degu gyvena kolonijomis, todėl šiems augintiniams reikia skirti daug dėmesio bei bendravimo, rekomenduojama auginti 2 ar daugiau vienos lyties šių gyvūnėlių. Degu yra lengvai prijaukinami augintiniai, nesunkiai atpažįsta šeimininką. Gyvūnas greitai pripranta prie rankų, mėgsta, kai jį glosto ir kutena paausius.
Negalima imti už uodegos, nes ji lengvai nutrūksta.
Lyties nustatymas:
Degu lytis nustatoma pagal atstumą tarp išangės ir šlaplės. Pas degu patinus tarpas bus žymiai didesnis, pas pateles tarpo beveik nėra.
Patelės nėštumo laikotarpis iki 90 dienų.
Atskirti jauniklius: patinėlius 6 savaičių, pateles 8 savaičių.
Atsiveda jauniklių: nuo 1 iki 10, mažyliai gimsta jau atsimerkia.
Lytiškai subręsta 3-4 mėnesių.
Kastruojami patinėliai nuo 3 mėnesių, patelės nuo 5 mėnesių.
Laikymo sąlygos:
Narvas turi būti netik platus, bet ir aukštas. Išmatavimai dviem degučiams nuo 60 cm ilgio 35 cm gylio ir 70 cm aukščio, kuo erdvesnis tuo jiems geriau ir mažiau pykčio dėl teritorijos ar maisto. Narvas turėtų būti metalinis smulkiomis grotomis, nes medinį ar plastmasinį dugną ar šonus dažnai sugriaužia. Jame turėtų būti įrengtos įvairios slėptuvės, pavyzdžiui: storesnė medžio šaka su išpjautu viduriu (lentynų iš grotų NEGALIMA, nes pavojinga gyvybei). Kuo daugiau narvelyje slėptuvių, tuo geriau jame jausis augintinis.
Narvelio dugną galima iškloti stambiomis medžio pjuvenomis, kanapių pakratu arba presuotomis granulėmis. Nenaudokite spygliuočių medžių pjuvenų, nes jų sakai gali būti pavojingi augintiniui. Kad augintiniui nebūtų nuobodu narvelyje galite įdėti įvairių medžio ar medžiaginių hamakų, kopėtėlių, medinį ar plastikinį ratelį be tarpų nuo 28 cm (turėkite omenyje, kad juos sugriauš), metaliniai ratai su tarpais ar skylutėmis – NEGALIMI, nes kelia pavojų jų kojytėms.
Degu mėgsta smėlio vonias, todėl į narvelį reiktų įdėti indelį su smėliu ( geriausiai tinka šinšiloms skirtas smėlis), tai padės augintiniui išlaikyti švarų kailį. Maudyti degučius negalima.
Mityba:
Rekomenduojama skirti kuo įvairesnį pašarą. Pagrindinę degu raciono dalį turėtų sudaryti šienas bei specializuotas pašaras. Kaip ir kitų graužikų, taip ir degu dantys auga nuolat, todėl rekomenduojama į narvelį įdėti lapuočių medžio šakų . Per dieną degu skiriama 5-10g pašaro. Rekomenduojama degu šerti 2 kartus per dieną, tuo pačiu laiku. Papildomai galima duoti šiek tiek skanumynų, tokių kaip saulėgrąžos ar žemės riešutai. Negalima duoti daug cukraus turinčio maisto, saldžių vaisių, nes jų organizmas neprisitaikęs perdirbti cukrų. Taip pat narvelyje visa laiką turėtų būti pakabinta gertuvė šviežio vandens.
Racionas:
- Kiekvienos dienos maistas – vanduo, šienas, specializuotas pašaras, nedidelis kiekis lapinių daržovių (per didelis lapinių daržovių kiekis gali sukelti augintinio pilvo pūtimą);
- Maistas, kurį galima duoti retkarčiais (pavyzdžiui, kartą per mėnesį) – morkos, obuoliai, kukurūzas, saulėgrąžos.
- Vengti – triušiams skirto maisto (dažnai turi ingredientų, kurie yra toksiški degu), žiurkėnams skirto maisto (dažniausiai turi per daug baltymų), žmonių maisto, vaisių.
Prie naujo maisto degu turi būti pratinami pamažu, iš pradžių skiriant nedidelius naujo maisto kiekius ir po truputį juos didinant. Staigiai pakeistas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus, viduriavimą.
Dažniausiai pasitaikančios ligos:
Dantų, burnos ertmės ligos. Pagrindinis degu sveikatos rodiklis – jo dantys, kurie turi būti oranžinės spalvos. Jei pastebėjote, jog jūsų augintinio dantys balti, būtina kuo skubesnė veterinarijos gydytojo apžiūra, nes tai gali reikšti rimtus jūsų augintinio sveikatos sutrikimus.
Kaip ir kitiems graužikams, degu būdingi dantų peraugimai ir su peraugimu susijusios ligos. Dėl peraugusių dantų augintinis gali jausti didelį diskomfortą – galimas svorio kritimas, apatija, gyvūnėlis nustoja ėsti. Norint išvengti šių problemų narve būtinai turi būti padėta įvairių šakų, specialios kreidos, jog gyvūnėlis galėtų nusidilinti dantis.
Be dantų peraugimo problemų, degu yra jautrūs įvairioms burnoms infekcijoms. Jų galima išvengti palaikant švarą narvelyje, maitinant subalansuotu racionu, kuriame gausu vitaminų bei mineralų, taip pat būtina užtikrinti, jog augintinis nuolat turėtų švaraus, šviežio vandens.
Diabetas. Degu organizmai negeba perdirbti į organizmą patekusios gliukozės. Todėl augintinis gali susirgti, jei yra per daug šeriamas saldžiu maistu (saldžiais vaisiais, razinomis). Vienas iš pagrindinių simptomų – padidėjęs troškulys, gyvūnas geria ypač daug vandens.
Kepenų ligos. Kepenų funkcijos sutrikimai pasireiškia viršsvorį turintiems, nutukusiems degu. Todėl labai svarbu augintinį šerti pagal nurodytas rekomendacijas, tinkamu pašaru, tuo pačiu laiku, skanėstai (saulėgrąžos, riešutai) turi sudaryti tik mažą dalį augintinio raciono dalį.
Pastebėja nors kokį negalavimą ar nuplikimą kuo skubiau kreiptis į gydytoją.