Žiurkės
Žiurkės yra labai prieraišūs ir ištikimi gyvūnai, mėgstantys žmonių draugiją. Dauguma šių gyvūnėlių galima išmokinti atsiliepti į savo vardą. Puikiai orientuojasi labirintuose, įsimena smulkmenas, kvapus. Žiurkės – protingi, lengvai dresuojami gyvūnai, todėl jas galite išmokyti įvairių dalykų. Kaip ir dauguma graužikų – tai naktiniai gyvūnai(pasitaiko ir dieninukų) . Nelaisvėje žiurkės įprastai išgyvena 3–3,5 metų. Suaugę patinai sveria 300–800 g, patelės smulkesnės – 250–400 g.
Veislės:
Dekoratyvinės žiurkės gali būti pačių įvairiausių spalvų, atspalvių ir raštų. Taip pat yra daugybė žiurkių veislių, kelios pagrindinės:
1. Rex – būdingas garbanotas kailis, ūsai.
2. Dumbo – ausys lokalizuotos žemiau galvos šonuose, nulepusios.
3. Beplaukės žiurkės
4. Nykštukinės žiurkės – mažesnės už įprastas žiurkes, būdinga plonesnė ir trumpesnė uodega.
5. Fancy – dažniausiai auginama žiurkių rūšis
Lyties nustatymas:
Nustatyti žiurkių lytį yra gana nesudėtinga, patinų lytiniai organai, ypač sėklidės, yra labai gerai išreikšti. Dar vienas rodiklis, padedantis atskirti lytį – žiurkių patinai neturi spenelių. Naujagimių lytį taip pat galima nustatyti pagal lytinių organų atstumą nuo išangės, patelių jie bus arčiau vienas kito, patinėlių – toliau.
Laikymo sąlygos:
Žiurkės paprastai laikomos metaliniuose narvuose, renkantis svarbu atkreipti dėmesį į jo dydį. Žiurkei reikia laisvai judėti, todėl narvelis skirtas žiurkėnui ar pelei jai bus gerokai per mažas. Narvas turėtų būti padėtas toliau nuo tiesioginių saulės spindulių bei skersvėjo. Narvelyje turėtų būti gertuvė su švariu bei šviežiu vandeniu, kurį reikia keisti kasdien.
Dekoratyvinėms žiurkėms bėgimo rateliai nereikalingi. Narve joms geriau pritaisykite karstykles, kopėtėles. Žiurkių nebūtina visą laiką laikyti narvelyje, jos labai mėgsta lakstyti po kambarį, būti ant rankų.
Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, graužiko narvelį būtina reguliariai valyti. Galima naudoti įvairų kraiką, dažniausiai naudojami:
Medžio drožlių kraikai – būtina atkreipti dėmesį iš ko pagamintas šis kraikas. Geriau rinktis lapuočių medžių drožles, nes pušų ar kedro medžio skiedrose esantys aliejai skleidžia nuodingus dūmus ir gali pakenkti augintinio sveikatai. Taip pat geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes jos gali patekti į akis ar kvėpavimo takus ir taip sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus. Kaip alternatyvą galite rinktis presuotų granulių kraikus.
Popieriniai kraikai – tokie kraikai yra natūralūs, gaminami iš celiuliozės pluošto. Popieriniai kraikai puikiai sugeria kvapą ir skystį. Be to, popierinis kraikas yra ekologiškas ir draugiškas aplinkai, gali būti kompostuojamas.
Mityba:
Žiurkės – visaėdžiai gyvūnai, todėl jų negalima šerti vien tik augaliniu maistu.
Tinkamas pašaras: kviečių, avižų, miežių, sorų grūdai, morkos, kalafijorai, specialus mišinys žiurkėms. Svarbu, kad gyvūnas gautų gyvūninės ir augalinės kilmės baltymų, galite duoti mėsos (geriausia virtos, neriebios), žuvies, apvirtų inkstų, kepenų, varškės ar kitų pieno produktų. Racioną galite papildyti kiaulpienių lapais, vaisiais, daržovėmis.
Žiurkėms negalima duoti: šokolado, žalių bulvių, pupų, Briuselio kopūstų ir citrusinių vaisių.
Dažniausiai pasitaikančios ligos:
Raudonų ašarų liga. Jei pastebėjote aplink akis ar/ir nosį raudonos spalvos sekretą, tai gali reikšti, jog gyvūnas patiria stresą. Šį sekretą reikėtų skirti nuo kraujo. Svarbu pašalinti faktorių, kuris kelia jūsų augintiniui stresą, po kelių dienų, sąlygoms pagerėjus, raudonos išskyros turėtų dingti.
Kvėpavimo takų ligos. Kvėpavimo takų ligomis žiurkės serga gana dažnai, jas gali sukelti bakterijos, virusai, dulkės. Pagrindiniai simptomai: čiaudulys, kodėjimas, pakitęs kvėpavimas – švokštimas, dusimas.
Virškinimo trakto ligos. Dažniausiai virškinimo sutrikimus gali sukelti netinkama mityba. Pagrindiniai simptomai: viduriavimas, išmatų konsistencijos ar spalvos pakitimai, svorio pokyčiai, gyvūnas apatiškas. Taip pat, virškinimo trakto ligas gali sukelti ir kitos priežastys – bakterijos, virusai, parazitai, stresas. Todėl būtina į tai atkreipti dėmesį ir pasireiškus simptomams kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Odos ligos. Dažniausiai odos ligas sukelia parazitai ar grybelinės kilmės ligos. Pagrindiniai požymiai: gyvūnas neramus, nuolat kąsosi, sutrinka jo mityba, gali pradėti kristi svoris, pablogėja kailio kokybė, atsiranda pleiskanų, nuplikimų ar žaizdelių. Siekiant išvengti odos ligų, būtina užtikrinti pastovią narvelio švarą, subalansuotą racioną, prevenciškai galima naudoti antiparazitines priemones.
Dantų ligos. Graužikų priekiniai dantys nuolat auga ir gali peraugti bei trukdyti maitintis. Todėl narvelyje turėtų būti įvairių graužalų – medžio šakelių, mineralinių papildų, medinių žaislų.
Pieno liaukų navikai. Žiurkėms gana dažnai išsivysto pieno liaukos augliai, dažniausiai taip atsitinka dėl sutrikusios hormonų gamybos. Dažniausiai augliai išsivysto vyresnio amžiaus patelėms. Iš pradžių augliai būna nedideli, žirnio dydžio, tačiau vėliau gali išaugti labai dideli ir net sudaryti iki trečdalio gyvūno svorio. Jei auglys pradeda didėti, tampa skausmingas, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad auglį pašalintų.