Egzoticsos

LEOPARDINIS GEKONAS

Leopardinis gekonas

Leopardiniai gekonai yra populiarūs augintiniai dėl savo ramaus būdo. Šie ropliai užauga iki 22 cm ir gyvena iki 20-25 metų. Leopardinio gekono geltono kūno fone yra juodos dėmės ar dryžiai, nugara ir uodega karpotos. Storoje uodegoje leopardinis gekonas kaupia maisto atsargas. Gekonai keičia savo odą kas 2-5 savaites, savo išnarą suėda, nes joje yra reikalingų maistinių medžiagų.  Yra daug spalvinių formų – balti, orandžiniai, geltoni, įvairių spalvų raštai. 

Lyties nustatymas:

Lytis nustatoma pagal skirtumus, matomus uodegos srityje. Jei augintinis nepratęs prie rankų, jį reikia paimti labai švelniai ir lėtai, kitu atveju, pajutęs pavojų, gekonas gali pamesti savo uodegą. Jei prie kloakos matomi išsikišimai (guzeliai), tai patinėlis. 

Laikymo sąlygos:

Rekomenduojamas bent 60x40x40 cm terariumas ( vienam gyvūnui) . Temperatūra 25-30°C dieną. Terariume turėtų būti kelios šilumos vietos, vienoje pusėje apie 22-23°C , kitoje 30°C , taip augintinis galės išsirinkti jam tinkamesnę aplinkos temperatūrą. Terariume reikia palaikyti 50-70% drėgmę, tai labai svarbu tinkamam augintinio nėrimuisi, purkšti vandeniu. Terariume būtina įrengti įvairių slėptuvių, tai gali būti medžio žievės, įvairios dėžutės ir pan., slėptuvėse jie praleidžia visą dieną. 

Gruntas turėtų būti nugludinti akmenys arba servetėlės, bet ne smėlis, nes kalcio trūkumo metu gali jo prisivalgyti. Galima naudoti nepavojingą augintiniui substratą, kuris būtų lengvai virškinamas ir pilnai pasišalintų iš organizmo, pavyzdžiui, koralinis smėlis.

Terariumas turi būti toli nuo ryškios šviesos, nes ji kelia stresą. Į terariumą negalima dėti UVA ar UVB lempų. Kaip šildymo priemonę patartina naudoti po terarium šildymą kabelį arba šildymo kilimėlį. 

Negalima į suaugusių gekonų terariumą įleisti jauniklio, nes jį suės. Negalima kartu auginti dviejų patinų, nes jie kovos vienas su kitu. Viename terariume patartina auginti arba tik pateles, arba 3-5 pateles ir vieną patinėlį. 

Mityba:

Maitinasi naktį. Maitinti galima svirpliais, tarakonais (kaip pagrindiniu maistu), bei zoofobais. Terariume turėtų būti padėtas indelis su vandeniu.

Gekonai šeriami kas 2-3 dienas, per dieną galima sušerti, pavyzdžiui, apie 5 svirplius ir 2 milčius, tačiau reiketų atsižvelgti į individualų augintinio suvalgomo maisto kiekį. Maistą reikia apibarstyti multivitaminais ir kalciu skirtu naktiniams dreižams. 

Dažniausios ligos:

Pagrindiniai požymiai, jog augintinis serga: sumažėjęs aktyvumas, apatija, dingęs apetitas, patinusios akys, svorio kritimas.

Metabolinė kaulų liga. Ligą sukelia kalcio ir vitamino D3 trūkumas. Pasireiškia bendru augintinio silpnumu ir kaulų deformacija. Tokiam gyvūnui būtina skirti kalcio ir vitamino D, galima panaudoti silpną UVB lempą, tačiau prieš naudojant lempą būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju, kadangi sveikiems leopardiniams gekonams UVB spinduliai gali net pakenkti.

Parazitiniai susirgimai. Užsikrėsti parazitais augintinia gali 2 būdais: nuolat šeriami laukiniais vabzdžiais arba trūkstant bendros higienos ir švaros terariume. Užsikrėtimo požymiai: išsipūtęs pilvas, silpnumas, staigus svorio kritimas, viduriavimas. Siekiant išvengti parazitinių užsikrėtimų derėtų maistą pirkti iš specializuotų parduotuvių. Taip pat, būtina palaikyti nuolatinę terariumo švarą.

Odos nėrimosi problemos. Nenormalus nėrimasis yra dažnai pasitaikanti problema. Dažniausiai odos gabalėliai lieka kojų srityje, ypač ant pirštų. Todėl būtina profilaktiškai apžiūrėti augintinio kojas ar aplink jas nėra likusios senos odos, kuri spaustų galūnes, nes ilgainiui tai gali sutrikdyti kraujotaką. Siekiant išvengti nėrimosi sutrikimų, terariume reikia užtikrinti reikiamą drėgmės kiekį.

preloader