Jūrų kiaulytės
Jūrų kiaulytės yra ramaus būdo augintiniai, jie gana greit prisiriša prie šeimininko. Gyvenimo trukmė: apie 6-8 metų. Vidutinis jūrų kiaulytės svoris – 1–1,8 kg.
Rekomenduojama laikyti tos pačios lyties nemažiau kaip po 2 augintinius.
Lyties nustatymas:
Jūrų kiaulyčių lytį galima nustatyti vizualiai bei apčiuopiant pirštais.
Patelė: vizualiai lytiniai organai primena „Y“ raidę, yra šiek tiek įgaubti.
Patinas: vizualiai lytiniai organai primena „i“ raidę. Švelniai pirštais paspaudus virš lytinių organų išlenda patino varpa.
Laikymo sąlygos:
Vienos jūrų kiaulytės narvelis turėtų būti nuo 1 metro ilgio, 2 jūros kiaulyčių nuo 120 cm, kad būtų pakankamai erdvus. Aptvaras ar narvas neturi būti aukštas , jos ne laipioja.
Tinkamų narvų galite rasti – skelbimo portaluose, gyvūnų prekių parduotuvėse. Tik turėkite omenyje, kad dažnai prekybininkai siūlo tai ką turi prekyboje, tačiau tai nereiškia, kad jūsų augintiniui tai tinkama.
Norint užtikrinti švarą ir gerą kvapą, narvelį reikėtų tvarkyti kasdien. Dažnai jos nebūna tvarkingos ir tuštinasi ten kur miega ar kur valgo šieną.
Tvarkos palaikymas gali būti sudėtingas, nes tvarką jos pasidaro pagal save.
Patogiausia narvelio dugną iškloti stambiomis medžio drožlėmis ar galite rinktis presuotų granulių kraikus, o ant viršaus uždėti guminį vonios kilimėlį.
Rinkdamiesi tokį kraiką graužikui, atsižvelkite į tai, iš ko tiksliai jie pagaminti. Geriau rinktis lapuočių medžių granules ar drožlias, nes spygliuočių skiedrose esantys aliejai gali būti nuodingi augintiniui ir turi specifinį kvapą.
Naudojama ir daugkartinės palutes ar popierinį kraiką (stebėkite ar nevalgo).
Popieriniai kraikai – yra gaminami iš celiuliozės pluošto, dėl to yra visiškai natūralūs. Jie puikiai sugeria kvapą ir skystį.
Kraikas, kurio negalima naudoti:
Jokiu būdu nenaudokite laikraščių. Juose gausu nuodingų medžiagų, kurios gali turėti neigiamos įtakos augintinio sveikatai. Vienkartines palutes jūrų kiaulytės mėgsta ragauti, todėl būtina stebėti, kad neprisivalgytų.
Kačių kraikas nėra tinkamas graužikams.
Geriau nenaudoti smulkių pjuvenų, nes papuolusios į akis ar kvėpavimo takus jos gali sukelti rimtus augintinio sveikatos sutrikimus.
Jūrų kiaulytėms galite išrinkti medinių žaislų, pavyzdžiui, kamuoliuką arba ritinį su varpeliu. Toks žaislas bus ne tik nekenksmingas, bet ir augintiniui suteiks daug džiaugsmo. Taip pat žaidimams labai tinka kamuoliukas, kurio viduje galima paslėpti skanėstą.
Sudarykite sąlygas jūrų kiaulytei pasislėpti – tai gali būti kartoniniai ar mediniai nameliai su keliais išėjimais (nenaudokite namuko su vienu išėjimu, gyvūnas negalėdamas išlysti gali uždusti), medžiaginiai tuneliai ar tiesiog uždengtas kampas.
Mityba:
Jūrų kiaulytės pagrindinę raciono dalį turėtų sudaryti 50% specializuotas sausas ėdalas, vaisiai ir daržovės, vasara žolė.
Šienas privalo būti 24 val. per parą, kaip maisto racionas (ėdžiose)
Nuolat augantiems dantims galąsti būtina duoti medžių šakelių (pvz., beržo, ievos, obels šakos).
Vitamino C po lašiuką į dieną ant žalumyno (pagal svorį) – kiekvieną dieną.
Tinkami vaisiai ir daržovės :
Pienės ir jų žiedai, dobiliukai, krapai, cukinija, špinatai, morkos, pomidorai, moliūgas, salieras, arbūzas, ananasas, melionas, braškės, papaja, mėlynės, agurkai, petražolės, kukurūzai ir jų lapai. Visi šie produktai duodami po nedaug ir be sėklų ar kauliukų.
Vandenį keisti kiekvieną dieną.
Netinkamas maistas:
- Kopūstinės daržovės
- Paprastasis brokolis bei virtos daržovės – nuo tokio tipo pašaro graužikams gali pūsti pilvą bei sutrikdyti virškinimą, gali pakisti išmatų konsistencija.
- Šakniagumbiai – bulvės, burokėliai ir jų lapai, ridikai.
- Negalima šerti maistu nuo stalo, įvairiais saldumynais.
- Iceberg salotų, česnakų, svogūnų, avokado.
- Saldžių vaisių labai nedaug dėl cukraus.
- Citrusiniais vaisiais – apelsinas, mandarinas, citrina, kivi, avokadas.
Pašaras turėtų būti tik granuliuotas, be grūdų.
Naujo pašaro įvedimas į racioną:
Jokiam augintiniui maisto negalima pakeisti staiga, nes tai gali sukelti įvairių virškinimo sutrikimų. Prie naujo pašaro pratinama palaipsniui. Jūrų kiaulytės gali būti pratinamos taip:
- pirma savaitė – 3 dalys įprasto pašaro ir viena dalis naujo pašaro;
- antra savaitė – 2 dalys įprasto pašaro ir 2 dalys naujo pašaro;
- trečia savaitė – 1 dalis įprasto pašaro ir 3 dalys naujo pašaro;
- ketvirta savaitė – galima šerti vien nauju pašaru.
Dažniausiai pasitaikančios ligos:
Dantų problemos. Jūrų kiaulyčių, kaip ir kitų graužikų, dantys nuolat auga. Peraugusių dantų požymiai gali būti – sutrikęs gyvūno apetitas, jis neėda, tapo apatiškas, pradėjo kristi svoris, pastebite seilėtekį. Tokiu atveju būtinas vizitas pas veterinarijos gydytoją. Norint išvengti šių problemų būtina augintiniui duoti įvairių graužiamų skanumynų, kurie padėtų nudilinti dantis pvz., šienas, šakos.
Nerekomenduojama kirpti dantų žirklėmis, tai gali pažeisti dantį (pvz., jis gali įskilti), taip pat tai skatina dantų iškrypimą. Pakitusi dantų augimo kryptis gali apsunkinti gyvūno maitinimąsi, dantys gali įaugti į žandą.
Pododermatitas. Tai yra galūnių vidinių plaštakų ir pėdų odos uždegimas. Ši liga ypač dažnai pasireiškia jūrų kiaulytėms. Ji gali atsirasti dėl netinkamų higieninių sąlygų, prasto, drėgno kraiko, tinklinių vielos grindų, judėjimo trūkumo. Ligos požymiai – pastebimos paraudusios, patinusios pėdutės, gyvūnas šlubuoja, nenori vaikščioti, jei liga progresavusi, ant pėdučių matomos žaizdos.
Taip pat dažna gyvūno šlubavimo priežastis – peraugę nagai. Nagus būtina profilaktiškai patrumpinti.
Vitamino C trūkumas. Jūrų kiaulyčių organizmai patys negeba gaminti vitamino C, todėl jiems būtina pakankamą kiekį šio vitamino gauti su pašaru. Vitaminas C ypač svarbus vaikingoms patelėms bei jaunikliams. Esant vitamino C trūkumui suaugusiems gyvūnėliams ima kraujuoti dantenos, susidaro hemoragijos audinių ir vidaus organų paviršiuje. Jauniems gyvūnams ypač sutrinka kremzlinio ir kaulinio audinio formavimasis. Ankstyvas vitamino C trūkumo požymis, jūrų kiaulytės vangumas. Tokiu atveju derėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Daržovės, turinčios daug vitamino C – špinatai, kiaulpienių lapai, žalioji paprika.
Vaisiai, turintys daug vitamino C – obuoliai, braškės, papajos.
Parazitinės ligos. Kaip ir kiti augintiniai, jūrų kiaulytės kenčia nuo parazitinių ligų. Dažniausiai sutinkami išoriniai parazitai – niežų erkutės, jos sukelia stiprų niežulį. Išorinių parazitų požymiai – suprastėja kailio kokybė, jis neblizga, pradeda plikti, oda pleiskanoja, gali atsirasti žaizdos, gyvūnas daug kasosi, yra neramus. Taip pat jūrų kiaulytės gali užsikrėsti vidaus parazitais – kirminais, jie sutrikdo gyvūno virškinimo sistemą, pašaro įsisavinimą. Vidinių parazitų požymiai – augintinis liesėja, tampa apatiškas, sutrinka jo mityba, gali pakisti išmatos.
Būtina tokiais atvejais kreiptis į veterinarijos gydytoją.
Siekiant išvengti parazitinių ligų rekomenduojama profilaktinė gyvūnų dehelmintizacija.
Informacija paimta iš interneto.
Daugiau informacijos galite rasti▼
Jūrų kiaulyčių veislyne ,,Švelnučių namai”